Cobham Explorer 510 BGAN Land Portable Satellite Internet Terminal (Pre-Owned)
In stock
- TATAK:
- COBHAM
- MODELO:
- BGAN EXPLORER 510
- BAHAGI #:
- 403711A-00500
- ORIGIN:
- Denmark
- Warranty:
- 12 BUWAN
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Cobham-BGAN-Explorer-510-PO
A new way to connect
Ultra-portable
Reliable connectivity
Specifications
| MODELO | BGAN EXPLORER 510 |
|---|---|
| BAHAGI # | 403711A-00500 |
| GPU | 200 TOPS |
| URI NG PRODUKTO | SATELLITE INTERNET |
| LUGAR NG PAGGAMIT | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| TATAK | COBHAM |
| NETWORK | INMARSAT |
| SERBISYO | INMARSAT BGAN |
| URI NG GAMITIN | FIXED, PORTABLE |
| URI NG ACCESSORY | TERMINAL |
| OPERATING TEMPERATURE | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -25°C to 80°C (-13°F to 176°F) |
| OTHER DATA INTERFACES | USB, WI-FI |
| BILIS NG DATA | UP TO 448 / 464 kbps (SEND / RECEIVE) |
| STREAMING IP | 32 kbps, 64 kbps, 128 kbps |
| MGA SUPPORTED NA WIKA | ENGLISH, CHINESE, FRENCH, GERMAN, JAPANESE, RUSSIAN, SPANISH |
| INGRESS PROTECTION | IP 66 |
| DALAS | L BAND (1-2 GHz) |
| MGA TAMPOK | PHONE, TEXT MESSAGING, INTERNET, EMAIL, FTP, VoIP, VIDEO STREAMING |
| MGA SERTIPIKASYON | INMARSAT CLASS 2 TYPE APPROVAL, CE COMPLIANCE, FCC, IC, C-TICK |
| KONSTELLASYON | 3 SATELLITE |
| STANDBY TIME | 24 HOURS |
| HABA | 202 mm (7.8") |
| LAWAK | 202 mm (7.8") |
| LALIM | 51.8 mm (2.0") |
| TIMBANG | 1.4 kg (3.1 lbs) |
What's included
• EXPLORER 510 terminal
• Built-in Rechargeable Lithium Ion Battery
• EXPLORER Softbag
• USB to Ethernet Converter Cable
• 100-240VAC Power Supply
• Multi-Languge Quick Start Quide
• Multi-language webserver and embedded manual (ENG, FR, DE, ES, RU, JP and CN)
Inmarsat BGAN Coverage Map

This map depicts Inmarsat's expectations of coverage following the commercial introduction of Inmarsat's fourth L-Band region. It does not represent a guarantee of service. The availability of service at the edge of coverage areas fluctuates depending on various conditions.