Cobham Explorer 510 BGAN Land Portable Satellite Internet Terminal (Pre-Owned)
In stock
- BREND:
- COBHAM
- MODEL:
- BGAN EXPLORER 510
- HİSSƏ №:
- 403711A-00500
- ORIGIN:
- Danimarka
- Warranty:
- 12 AY
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Cobham-BGAN-Explorer-510-PO
A new way to connect
Ultra-portable
Reliable connectivity
Specifications
| MODEL | BGAN EXPLORER 510 |
|---|---|
| HİSSƏ № | 403711A-00500 |
| GPU | 200 TOPS |
| MƏHSULUN NÖVÜ | PEYK İNTERNET |
| İSTİFADƏ SAHƏSİ | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| BREND | COBHAM |
| ŞƏBƏKƏ | INMARSAT |
| XİDMƏT | INMARSAT BGAN |
| TİPİ İSTİFADƏ EDİN | FIXED, PORTABLE |
| AKSESUAR NÖVÜ | TERMINAL |
| İŞLƏMƏ TEMPERATURASI | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -25°C to 80°C (-13°F to 176°F) |
| OTHER DATA INTERFACES | USB, WI-FI |
| MƏLUMAT SÜRƏTİ | UP TO 448 / 464 kbps (SEND / RECEIVE) |
| STREAMING IP | 32 kbps, 64 kbps, 128 kbps |
| DƏSTƏKLƏNİLƏN DİLLƏR | ENGLISH, CHINESE, FRENCH, GERMAN, JAPANESE, RUSSIAN, SPANISH |
| INGRESS PROTECTION | IP 66 |
| TEZLİK | L BAND (1-2 GHz) |
| XÜSUSİYYƏTLƏRİ | PHONE, TEXT MESSAGING, INTERNET, EMAIL, FTP, VoIP, VIDEO STREAMING |
| SERTİFİKATLAR | INMARSAT CLASS 2 TYPE APPROVAL, CE COMPLIANCE, FCC, IC, C-TICK |
| BÜRCÜ | 3 PEYK |
| GÖZLƏMƏ VAXTI | 24 HOURS |
| UZUNLUK | 202 mm (7.8") |
| EN | 202 mm (7.8") |
| DƏRİNLİK | 51.8 mm (2.0") |
| ÇƏKİ | 1.4 kg (3.1 lbs) |
What's included
• EXPLORER 510 terminal
• Built-in Rechargeable Lithium Ion Battery
• EXPLORER Softbag
• USB to Ethernet Converter Cable
• 100-240VAC Power Supply
• Multi-Languge Quick Start Quide
• Multi-language webserver and embedded manual (ENG, FR, DE, ES, RU, JP and CN)
Inmarsat BGAN Coverage Map

This map depicts Inmarsat's expectations of coverage following the commercial introduction of Inmarsat's fourth L-Band region. It does not represent a guarantee of service. The availability of service at the edge of coverage areas fluctuates depending on various conditions.